Bitwa pod Himerą miała miejsce w roku 480 p.n.e. podczas wojny Kartaginy z Syrakuzami (481-480 p.n.e.).
W starciu tym syrakuzańskie wojska dowodzone przez tyrana Syrakuz Gelona z rodu Dejnomenidów rozgromiły armię punicką pod wodzą Hamilkara Barkasa, która oblegała Himerę. Wódz kartagiński poległ w bitwie.

Przebieg bitwy

Głównym powodem kampanii (tzw. kampania sycylijska) Hamilkara była próba przywrócenia do władzy wypędzonego z Himery w roku 481 p.n.e. Terillosa, a także konieczność powstrzymania ekspansji doryckiego sojuszu Syrakuz, Geli i Akragas.
Przyjmuje się że wódz kartagiński dysponował armią 30 000 ludzi składającą się z rodowitych Kartagińczyków i Libijczyków. Armia wyruszyła na 100 okrętach wojennych, po czym w Panormos została wzmocniona przez Fenicjan, Elymów oraz Greków z Selinuntu. Po dotarcia pod mury Himery doszło do starcia z hoplitami przeciwnika. Wojska Hamilkara po krótkiej bitwie zmusiły ich do ucieczki. Z pomocą obleganemu miastu przybył wówczas Gelon z Syrakuz na czele 20 000 hoplitów, 2 000 kawalerzystów i 6 000 lekkozbrojnych. W trakcie zaciętej bitwy Grecy zmusili do ucieczki Kartagińczyków. W tym czasie Hamilkar zajęty był składaniem ofiar ze zwierząt, co miało zapewnić jego armii powodzenie w walce. Jednak wraz z zachodem słońca Kartagińczycy stracili całkowicie wiarę w zwycięstwo, widząc że ofiary ich wodza na nic się nie zadają. Na widok uciekających zastępów wódz Kartagińczyków popełnił rytualne samobójstwo rzucając się w płomienie ofiarnego stosu. Grecy w obozie Hamilkara zmasakrowali Punijczyków, spośród których zaledwie garstce udało się zbiec z pola bitwy i dostać na okręty.
Po klęsce Kartagińczycy wysłali do Gelona posłów, którzy zawarli pokój z Syrakuzami.
70 lat później inny wódz kartagiński Hannibal zniszczył w odwecie Himerę.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.