Bitwa pod Herakleą - pierwsze starcie Rzymian z królem Epiru, Pyrrusem, który przybył do Italii na zaproszenie miast tak zwanej Wielkiej Grecji, zwłaszcza Tarentu.
O samej bitwie zachowały się skąpe źródła, historyków rzymskich różnych okresów, nieprzychylne Pyrrusowi. Zawarte są w nich również wzmianki z zaginionych przekazów greckich. Ocenia, że obie strony miały równą liczbę zbrojnych po ok. 30 tys. na czele armii miast greckich stał oczywiście król Pyrrus, Rzymianami zaś dowodził jeden z konsulów, Publiusz Waleriusz Lewinus.
Źródła, jak i historycy oceniają na ogół bitwę jako zwycięską dla Pyrrusa, który wybrał równinny teren walki, idealny dla działań jego falangi oraz wykorzystał słonie, z którymi Rzymianie zetknęli się pierwszy raz. Straty legionów szacuje się na ok. 10 tys żołnierzy, zaś Epirotów i Greków o połowę mniejsze
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.