Bitwa pod Hasselt miała miejsce 5 grudnia 1798 r. w trakcie wojny chłopskiej w Belgii tzw. ,,belgijska Wandea,, 1798-1799 r.
Sygnałem do walki stał się przymusowy zaciąg Belgów do wojska francuskiego. Rozruchy ogarneły Flandrię, Brabancję oraz Campine. Do walki ruszyli chłopi uzbrojeni w kosy, widły i zdobyczną broń. Przez trzy miesiace powstańcy dzielnie stawiali opór wojskom francuskim. W końcu po ciężkich walkach w bitwie pod Hasselt przywódca chłopów Emanuel Benoit Rolliers został pokonany przez Francuzów. Mimo to powstańcy walczyli jeszcze kilka miesiecy, zanim całkowicie ulegli siłom francuskim.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.