Bitwa pod Gisikon 23 listopada 1847 r. miała miejsce w trakcie ostatniej szwajcarskiej wojny domowej w roku 1847.
W starciu udział wzięły oddziały katolickie i wojska związkowe, które zaatakowały przeciwnika pod wsią Gisikon. Doszło do kilkugodzinnej zażartej walki, w której obie strony użyły artylerii. Piechota katolicka, a zwłaszcza chłopskie oddziały rozmieszczone na wzgórzach, przez wiele godzin stawiały twardy opór, wieczorem jednak zostały w końcu zmuszone do odwrotu. Po tym zwycięstwie wojska związkowe zajęły Lucernę a większość kantonów wiejskich ogłosiła swoją kapitulację.
Cała kampania 1847 roku trwała zaledwie 26 dni i przyniosła stosunkowo niewielkie straty 120 zabitych i 340 rannych po obu stronach.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.