Bitwa pod Falaise (Operacja Totalise) - zwycięska bitwa stoczona w dniach 7-22 sierpnia 1944 w rejonie miasteczka Falaise w Normandii przez jednostki polskiej 1 Dywizji Pancernej.

1 faza bitwy

7 sierpnia została rozlokowana w rejonie drogi Caen-Falaise z zadaniem zdobycia miasteczka Falaise. Dobrze przygotowana obrona niemiecka spowodowała ciężkie straty wśród nacierających podczas szturmu 8 sierpnia. W ich wyniku dywizja została powstrzymana.
Działania wojsk alianckich, a w szczególności 1 Armii Kanadyjskiej, doprowadziły do częściowego okrążenia wojsk niemieckich. Korytarz, przez który mogły się wycofać w głąb Francji zawężył się do mniej niż 30 kilometrów. Zadanie zaryglowania tej luki powierzono 1 Dywizji Pancernej.

2 faza bitwy

Dywizja sforsowała rzekę Dives, po czym 3 Brygada Strzelców w ciężkich walkach (17-18 sierpnia) zajęła miasteczko Chamboise leżące na drodze wycofującego się Wehrmachtu. W tym czasie pozostałe jednostki dywizji stoczyły zwycięską walkę o wzgórza Mont Ormel i wzgórze 262.

3 faza bitwy

Polskie jednostki zostały jednak zaskoczone silnym kontratakiem 7 Armii niemieckiej. Pomimo ciężkiego ostrzału i ponawianych szturmów, 1 Dywizji Pancernej udało się utrzymać pozycje aż do zluzowania 22 sierpnia przez wojska brytyjskie i amerykańskie.

Po bitwie

Bezpośrednio po zluzowaniu, 1 Dywizja Pancerna przeszła w pościg za wycofującymi się wojskami niemieckimi. Z kotła udało się wydostać 1, 2, 9. Dywizji Piechoty, 12. Dywizji Pancernej SS, Dywizji Pancernej ,,Lehr", oraz 2, 9, i 116. Dywizjom Pancernym (w sumie około między 20 a 50 tysięcy żołnierzy), jednak straty w ludziach i sprzęcie sięgały 70% stanu.

Straty

W kotle pod Falaise unicestwieniu uległy niemieckie 326, 353, 363, 271, 276, 277. i 89. Dywizje Piechoty. Straty Wehrmachtu szacuje się na 40.000 wziętych do niewoli, 10 do 30 tysięcy zabitych i ciężko rannych.
Polska 1 Dywizja Pancerna wzięła 5113 jeńców, zniszczyła 55 czołgów, 44 działa polowe, 38 samochodów pancernych i 207 pojazdów mechanicznych, tracąc przy tym 325 zabitych, 1002 rannych i 114 zaginionych. Zniszczeniu uległo też około 80 czołgów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.