Bitwa pod Drabeskos 465 p.n.e. stoczona została pomiędzy armią ateńską a wojskami trackimi.
W roku 475 p.n.e. Grecy zajęli macedońskie miasto Dziewięć Dróg (Amfipolis) i utworzyli tam bazę morską. Opór Ateńczykom stawili Trakowie, którzy nienawidzili zarówno Macedończyków Aleksandra I jak i Greków.
W walce trzech stron najmocniejszym przeciwnikiem byli panujący na morzu Grecy, którzy pragnęli oderwać od Macedonii dużą część terytorium.
W roku 465 p.n.e. na wybrzeżu wylądowało 10 000 ateńskich kolonistów z zamiarem opanowania kraju i osiedlenia się w nim. Pod Drabeskos jednak zostali rozbici całkowicie przez Traków, co na długie lata uniemożliwiło im plany kolonialne. Dopiero w roku 436 p.n.e. Grecy zdobyli utracone miasto Dziewięć Dróg, które odtąd kontrolowało eksport produktów z dorzecza Strymonu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.