Bitwa pod Dien Bien Phu
KonfliktI wojna indochińska
Data13 marca - 7 maja 1954
Miejscew pobliżu Dien Bien Phu, Wietnam
RezultatZwycięstwo Wietnamu
Strony konfliktu
Francja Wietnam
Dowódcy
Christian de Castries Vo Nguyen Giap
Siły
20 000 żołnierzy 100 000 żołnierzy
Straty
• 2 200 zabitych i zaginionych
• 17 800 wziętych do niewoli
• 23 000 zabitych i zaginionych

Bitwa pod Dien Bien Phu rozegrana została między oddziałami wietnamskimi Viet Minh, a oddziałami francuskimi, 7 maja 1954 roku. W Dien Bien Phu znajdowała się baza wojskowa założona w czasie II wojny światowej przez Japończyków. W czasie I wojny indochińskiej została przekształcona przez Francuzów w warowny obóz dla garnizonu francuskiego liczącego ok. 20 tys. żołnierzy.

Prolog

31 stycznia 1954 roku pierwsze patrole francuskie starły się z siłami Viet Minhu, w dniach następnych po kolejnych potyczkach patroli wysyłanych we wszystkich kierunkach Francuzi zdali sobie sprawę z oblężenia.

Bitwa

13 marca 1953 o godzinie 17:00 atak artylerii Viet Minhu zniszczył stanowiska artylerii francuskiej a także samoloty znajdujące się na pasie startowym. Następnie Giap zaatakował umocnienia Beatrice wysyłając tam piechotę i kompletnie zaskakując obrońców.
Po ciężkich walkach umocnienie padło. Następnie artyleria i piechota Viet Minhu zaatakowała umocnienia Gabrielle, które zostały zdobyte po dwóch dniach walki. Trzy dni później partyzanci zajęli Anne-Marie co odsłoniło całkowicie lądowisko i uczyniło je bezużytecznym. 30 i 31 marca Viet Minh skierował kolejne ataki na umocnienia Dominique, Eliane i Huguette lecz Francuzi zmusili partyzantów do wycofania się. Oba wojska miały teraz czas na reorganizację. W kwietniu Giap zmienił taktykę i ze zmasowanych ataków przeszedł do powolnego ale systematycznego wdzierania się na teren Francuzów, konstruował też rozbudowaną sieć okopów wokół pozycji francuskich. Francuzi próbowali nalotów na pozycje partyzanckie, ale bez większych rezultatów. 22 kwietnia zaczęły padać deszcze monsunowe zalewając pozycje Francuzów. 2 maja 1954 roku Viet Minh przypuścił ostateczny szturm i zajął część kolejnych umocnień. 7 maja po ponownym ataku padła następna część bronionych przez Francuzów pozycji, a o 17:30 partyzanci wkroczyli do bunkra dowodzenia. Wojska francuskie poddały się.

Skutki

Bitwa zakończyła okres kolonialnego panowania Francji w Wietnamie i jej zaangażowania w Indochinach, i doprowadziła do rozmów w Genewie, które podzieliły Wietnam na dwa kraje.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.