Bitwa pod Dasymenon miała miejsce w roku 836 podczas wojny bizantyńsko-arabskiej.
W roku 829 na tronie bizantyńskim zasiadł Teofil. Cesarz korzystając z chwilowego zamętu jaki zapanował w kalifacie bagdadzkim po śmierci Mamuna podjął na froncie arabskim zwycięską ofensywę. Po stronie Teofila wziął udział w wojnie korpus zbiegów muzułmańskich pochodzenia irańskiego pod wodzą emira Chorasanu. Wojska cesarskie zapędziły się nawet do Syrii (836).
Kalif Mutasim zebrał jednak wielką armię i przeszedł sam do ofensywy. Bohaterem walk po stronie bizantyńskiej był Armeńczyk Manuel. Pod Dasymenon w wąwozach Cylicji armia bizantyńska poniosła ciężką porażkę. Sam cesarz znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie i ocalał tylko dzięki poświęceniu Manuela, który zginał w tej bitwie.
Azja Mniejsza ponownie stanęła otworem dla wojsk kalifa. W roku 838 Mutasim posunął się nawet w głąb kraju, jednak zła sytuacja wewnętrzna w kalifacie zmusiła go do odwrotu. W rok później zawarto pokój.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.