Bitwa pod Cortenuova miała miejsce 27 listopada 1237 r. w trakcie walki cesarza niemieckiego Fryderyka II o władzę w Lombardii.
W październku 1237 r. cesarz wraz ze swym wojskiem wkroczył na ziemie Lombardii, gdzie zamierzał rozprawić się z wojskami Ligi Lombardzkiej. W momencie gdy wojsko lombardzkie przekroczyło rzekę Oglio cesarz szybkim marszem dopadł przeciwnika w pobliżu Cortenuovy. Lombardczycy podjęli się rozpaczliwej obrony, jednak pod wieczór rzucili się do ucieczki, ścigani przez jazdę cesarską. Do niewoli dostało się 3000 piechurów i 100 rycerzy lombardzkich. W ręce cesarza wpadły olbrzymie łupy w tym choragiewny wóz Mediolanu -symbol wolności.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.