W roku 1046 stolica Włoch bizantyjskich Bari zajęta przez Normanów, została odzyskana dla cesarstwa przez Argyrosa syna Melesa.
Wspólne niebezpieczeństwo normańskie spowodowało ścisłe współdziałanie pomiędzy Bizantyńczykami a energicznym papieżem Leonem IX. Papież zmuszony był przychylić się do skarg miast Apulii i wystąpić przeciwko Normanom. Znakomity wódz Normanów Robert Guiscard stawił czoło nowej koalicji i w roku 1053 zadał porażkę silniejszej liczebnie armii papieskiej w bitwie pod Civitate, zanim ta zdołała połączyć się z Argyrosem. Papież stał się więźniem Normanów. Pokazali oni wówczas że są nie tylko znakomitymi wojownikami, ale również mistrzami dyplomacji. Będąc zwycięzcami uznali nad sobą zwierzchnictwo papieża, stawiając go moralnie w położeniu, które zmuszało go do uznania podbojów normańskich.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.