Bitwa nad rzeką Chippewa– bitwa wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która odbyła się w trzecim roku 5 lipca 1814, pod miastem Fort Erie .
Bitwa nad rzeką Chippewa
Konflikt Wojna brytyjsko-amerykańska
Czas 5 lipca 1814
Miejsce pod Niagara, Ontario
Rezultat zwycięstwo amerykańskie
Strony walczące
Brytyjczycy
Milicja Kanadyjska
Indianie
Stany Zjednoczone
Dowodzący
Phineas Riall Jacob Brown
Siły
2000 żołnierzy 3500 żołnierzy
Straty
200 zabitych
360 rannych i w niewoli
61 zabitych
270 rannych

Wojska amerykańskie w sile dwóch tysięcy, rozlokowane były wzdłuż rzeki Chippewa nieopodal Niagara Falls. Tego samego dnia dołączył do nich pułkownik Peter Porter, przyprowadzając kolejnych 1500 żołnierzy. Amerykańskie siły dostały się pod obstrzał indiańskich snajperów, znajdujących się w pobliskim lesie. Mimo że istniało podejrzenie brytyjskiej zasadzki, Brown zdecydował się wysłać za rzekę ponad pięciusetosobowy pododdział, którego zadaniem było oczyszczenie lasu ze snajperów. Niewielki odział indiański, dowodzony przez wodza Johna Nortona, rozpędzony przez Amerykanów, zbiegł na drugą stronę rzeki. Wiadomość o szczupłych siłach wroga (Norton nie wiedział o wzmocnieniu odziału przez ludzi Portera) zachęciła Rialla do uderzenia przez zaskoczenie. Szybkim marszem brytyjski odział zbliżył się do rzeki i przekroczył ją, nacierając na linie amerykańskie, niespodziewanie napotkawszy zacięty opór. Ku zaskoczeniu Brytyjczyków, Amerykanie nie walczyli niezorganizowaną kupą, lecz utrzymali zwarty szyk. Po krótkiej wymianie ognia doszło do walki na bagnety. W tym momencie do akcji wkroczył odział Portera ukryty w lesie, z którego wcześniej przepędzono Indian, uderzając w Brytyjczyków z flanki. Riall widząc nadchodzącą klęskę zarządził odwrót, pozostawiając na polu walki 200 zabitych i 360 rannych. Straty amerykańskie w tej bitwie były znacznie niższe. Mimo że bitwa zakończyła się amerykańskim zwycięstwem, nie zmieniła ogólnego położenia strategicznego obu stron. Obszar po wschodniej stronie rzeki pozostał pod brytyjską kontrolą. Nie powiodły się jednak brytyjskie plany pokonania przeciwnika.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.