Bitwa pod Burkersdorf (26 czerwca 1762) miała miejsce w trakcie trzeciej wojny śląskiej.
Oddziały pruskie ustawiły się w szyku bojowym w nocy. Rankiem pruskie działa rozpoczęły ostrzał z dział. Pierwszym celem pruskiego ataku stała się austriacka kawaleria, która rozpierzchła się pociągając za sobą piechotę. Wtedy artyleria pruska rozpoczęła zmasowany ostrzał szańców austriackich. Jednocześnie piechota uderzyła z flanki i od frontu na pozycje nieprzyjaciela zdobywając je po krwawej walce.
Bitwa zakończyła się porażką Austriaków i ich odwrotem. Podobnie jak w bitwach pod Crefeld (Krefeld) i Torgau Prusacy nie atakowali w linii lecz w trzech samodzielnych kolumnach, które miały do wypełnienia własne zadania taktyczne.
Austriacy stracili w bitwie 1400 zabitych oraz 2000 zaginionych i jeńców. Straty pruskie są nieznane.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.