Bitwa pod Borgoforte miała miejsce w roku 1526.
22 maja 1526 r. zawiązana została w Cognac nowa Liga Święta, do której obok Francji, Wenecji i Mediolanu przyłączył się też papież Klemens VII i Florencja. Liga prowadziła swoje działanie wojenne powolnie i nieudolnie, gdy tymczasem Karol V znalazł poparcie we Włoszech (Ferrara) i zaciągnął 12 tys. luterańskich landsknechtów z Niemiec i Tyrolu. Wojska Karola przeszły przez nie bronione przełęcze alpejskie a nastepnie pod Borgoforte koło Mantui rozbiły wojska Ligi dowodzone przez księcia Urbino Franciszka Marię della Rovere.
Po bitwie wojska niemieckie połączyły się z Hiszpanami pod komendą Karola Burbona i ruszyły na Rzym gdzie miało miejsce słynne Sacco di Roma (splądrowanie Rzymu), które położyło kres świetności renesansowej miasta.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.