Bitwa pod Bałakławą - bitwa, która rozegrała się w październiku 1854 roku między wojskami brytyjskimi i rosyjskimi w trakcie wojny krymskiej.
Najsłynniejszym epizodem bitwy była szarża w Wąwozie Inkermann ponad 650 brytyjskich kawalerzystów z Lekkiej Brygady, którą dowodził hrabia Cardigan. Brygada miała odbić kilka brytyjskich dział odprowadzanych przez wojska rosyjskie z jednej ze zdobytych redut bronionych wcześniej przez oddział turecki. Wskutek pomyłki poprowadzono ją jednak wprost na baterie rosyjskiej artylerii. W ciągu 8-minutowej szarży brytyjskich kawalerzystów 26 dział dońskich Kozaków oddało ok. 200 strzałów. W wyniku ostrzału i w trakcie walki na rosyjskich pozycjach zginęło 118 kawalerzystów i 362 konie, 134 jeźdzców zostało rannych. Ponad 50 żołnierzy dostało się do rosyjskiej niewoli, z czego połowa zmarła, zaś reszta wróciła po wojnie do kraju. Brygada została wkrótce potem rozformowana.
Wydarzenie to przeszło do historii pod nazwą "Szarża Lekkiej Brygady".
Przeczytaj więcej o szarży na angielskiej Wikipedii
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.