Po zakończeniu pierwszej krucjaty na zajętych terenach chrześcijanie założyli liczne królestwa, które stały się celem częstych najazdów sił muzułmańskich.
W latach 1108 - 1125 doszło do kilku kolejnych krwawych bitew pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami w Ziemi Świętej.
Do pierwszego większego starcia doszło w 1108 roku pod Manbidżu gdzie połączone siły Baldwina, Joscelina i muzułmańskiego przywódcy Dżawalego starły się z wojskami Tankreda i wspierających go oddziałów tureckich. Bitwa w której po obu stronach walczyli zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie była bardzo zażarta i zakończyła się klęską Baldwina. Poległo prawie 2000 chrześcijan.
Kolejne starcie miało miejsce w roku 1115 pod Tall Danisem. Doszło tutaj do ataku Franków na obóz turecki Ibn Bursuka. Wódz muzułmański wycofał się na pobliskie wzgórza skąd zmuszony był odpierać ataki krzyżowców. Jednak ataki chrześcijan były tak gwałtowne że armia turecka została w końcu całkowicie rozbita a Ibn Bursuk na czele ocalałych wojowników wycofał się do Al-Dżasiry. Zwycięstwo pod Tall Danisem położyło kres próbom odzyskania Syrii przez sułtanów seldżuckich.
Największą klęskę siły chrześcijan poniosły w 1119 roku pod Artach gdzie wojska Rogera z Antiochii zostały zaatakowane przez siły muzułmańskie Ilghaziego. Frankowie ponieśli ogromne straty i tylko nielicznym udało się umknąć z pola bitwy. W boju zginął Roger dzierżąc w ręku swój wielki wysadzany kamieniami krzyż. Miejsce bitwy Frankowie nazwali Krwawym Polem.
Pojmanych Franków muzułmanie torturowali i zabijali a nielicznych ocalałych popędzili ulicami Aleppo gdzie zamęczono ich na śmierć. Sytuacja Franków stała się bardzo trudna.
Ostatnią większą bitwę z muzułmanami krzyżowcy stoczyli pod Azaz w roku 1125. Doszło tutaj do jednej z najkrwawszych bitew w historii krucjat. Słabsi liczebnie ale lepiej uzbrojeni i silniejsi fizycznie Frankowie zadali Turkom klęskę. Po tej bitwie zawarto rozejm a w Syrii przez okres dwóch lat zapanował spokój.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.