Bitwa pod Akragas 261 p.n.e. to starcie pierwszej wojny punickiej.
W starciu tym strateg kartagiński Hannon starł się z wojskami rzymskimi dwóch konsulów Lucjusza Postumiusza Megellusa i Kwintusa Mamilusza Witulusa.
Dysponujący małym doświadczeniem wojskowym Hannon ustawił słonie w drugiej linii miedzy pierwszą linią bojową złożoną z najemników a szykiem pozostałych wojsk punickich. W starciu Rzym udało się zmusić najemników kartagińskich do odwrotu w kierunku słoni bojowych. Zwierzęta wpadły w popłoch i cała armia kartagińska rzuciła się do ucieczki. Zginęło 7 000 Kartagińczyków, ale również wielu Rzymian. Po bitwie Rzymianie zdobyli miasto Akragas, którego 25 000 mieszkańców sprzedali w niewolę, zaś wielu innych zabili.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.