Bitwa pod Ajn Dżalat miała miejsce w roku 1260. W starciu tym naprzeciwko siebie stanęły armia mongolska pod dowództwem Kitbogi oraz armia mamelucka sułtana Bajbarsa.
W roku 1259 Mongołowie wtargnęli na ziemie syryjskie. Stojący na czele armii Hulagu-chan wysłał do Egiptu poselstwo, żądając od sułtana podporządkowania się jego władzy. Sułtan Kutuz skazał ambasadora mongolskiego na śmierć i zaczął przygotowywać się do wystąpienia zbrojnego przeciw Mongołom w Syrii.
Dnia 2 września mamelucy dotarli do Ajn Dżalat - Źródła Goliata gdzie w 1183 roku armia chrześcijańska stawiła czoło Saladynowi. Następnego dnia rano nadciągnęła armia mongolska. Mongołowie nie wiedzieli nic o miejscu stacjonowania armii przeciwnika i wpadli w zasadzkę. Kitboga na czele jazdy ruszył na znajdujący się na czele armii mameluckiej oddział. Wtedy Bajbars cofnął się na pobliski górzysty teren. W momencie gdy Mongołowie puścili się za nim w pościg, zostali otoczeni przez Egipcjan. Wybuchła kilku godzinna bitwa, która zakończyła się klęską Mongołów. Kitboga walczył do końca, dopiero gdy ubito pod nim konia, został wzięty do niewoli i zaprowadzony przed oblicze sułtana. Tam butnie przepowiedział Bajbarsowi zemstę ze strony Mongołów. Sułtan nakazał ściąć go na miejscu.
Bitwa pod Ajn Dżalat należy do najbardziej decydujących starć w historii świata. Zwycięstwo mameluków uratowało Islam od największego niebezpieczeństwa w jego dziejach. W wyniku zwycięstwa sułtanat mamelucki przez dwa stulecia aż do powstania imperium osmańskiego był najpotężniejszym państwem na Bliskim Wschodzie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.