Bitwa morska u ujścia Ajgospotamoj rozegrała się pod koniec wojny Aten ze Spartanami w roku 405 p.n.e. Spartanami dowodził Lizander, który na czele 200 okrętów popłynął na wody Hellespontu.
W ślad za flotą Spartan popłynęło 180 jednostek ateńskich pod dowództwem Konona, które napotkały przeciwnika koło ujścia rzeki Ajgospotamoj przy europejskim brzegu Hellespontu. Przez kilka dni Lizander uchylał się od bitwy i stopniowo usypiał czujność Ateńczyków. Gdy ci kolejnego dnia zeszli na ląd, dowódca Spartan nakazał atak. Pozbawione wioślarzy okręty stały się łatwym łupem Spartan. Kononowi udało się umknąć na czele zaledwie 8 okrętów i na Cypr do króla Euagorasa z Salaminy.
Spartanie stracili około 3000 wziętych do niewoli Ateńczyków. Po bitwie wódz spartański udał się do Bizancjum gdzie usunął załogę ateńską.
Była to ostatnia i rozstrzygająca bitwa wojny peloponeskiej. Pozbawione floty Ateny nie były w stanie obronić się przed Spartanami i musiały skapitulować w 404 p.n.e.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.