Bitwa pod Ad Decimum 13 września 533 r. rozegrała się w trakcie wojny Bizantyjczyków z Wandalami w latach 532-534.
31 sierpnia 533 roku inwazyjna flota bizantyńska pod wodzą Belizariusza dotarła do leżącego w Afryce Północnej królestwa Wandalów. Po wylądowaniu armia bizantyńska wyruszyła w głąb lądu. Ich śladem ruszyli Wandalowie dowodzeni przez króla Gelimera, którzy chcieli zwabić nieprzyjaciela do miejscowości Ad Decimum. Brat króla Ammatas miał napaść na przeciwnika od przodu, drugi oddział pod wodzą Gibamunda miał uderzyć na lewe skrzydło, podczas gdy sam król zaatakować miał tyły wroga.
Bitwa zakończyła się jednak klęską Wandalów. Głównym jej powodem był brak koordynacji w armii Wandalów. Bizantyńczycy zdołali rozbić wojska Ammatasa zanim na placu boju pojawiły się pozostałe oddziały. w starciu poległ Ammatas.
Pokonanych Wandalów wojska wschodniorzymskie ścigały wroga aż do samej Kartaginy. W tym czasie drugi oddział Wandalów w sile 2 000 ludzi został rozbity na Polu Solnym przez walczących u boku z Bizantyńczyków Hunów (600 ludzi).
Klęski te osłabiły siły Gelimera, co zmusiło go do poszukiwania lepszych pozycji obronnych. Belizariusz zaś mógł teraz łatwo zorientować się w położeniu wojsk przeciwnika i przygotować do decydującego starcia (
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.