Bitwa o Fort Erie – bitwa Wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która odbyła się w trzecim roku 3 lipca 1814, pod miastem Fort Erie
Bitwa o Fort Erie
Konflikt Wojna brytyjsko-amerykańska
Czas 3 lipca, 1814
Miejsce pod Fort Erie, Ontario
Rezultat Amerykańskie zwycięstwo
Strony walczące
Brytyjczycy
Milicja Kanadyjska
Indianie
Stany Zjednoczone
Dowodzący
Mojor Buck – komendant fortu Winfield Scott
Eleazar Ripley
Siły
137 żołnierzy (załoga fortu)
1000 milicji
500 Indian
3500 żołnierzy
Starty
nieznane – prawdopodobnie zerowe nieznane – prawdopodobnie zerowe
Bitwa o Fort Erie w zasadzie nie zasługuje na swoją nazwę, z taktycznego punktu widzenia można ją uznać za potyczkę. Jej skutki były jednak istotne. Była też preludium do większej bitwy pod Chippewa. Fort Erie był umocnieniem Brytyjskim strzegącym dostępu do Ontario od strony dzisiejszego miasta Buffalo. Położenie u początku rzeki Niagara biorące swe początki z Jeziora Erie. W pierwszym odcinku swego biegu rzeka ta dzieli się na swą główną odnogę oraz rzekę Chippewa. W nocy z 2 na 3 lipca żołnierze załogi twierdzy dosłyszeli wzmożony ruch na rzece. Były to odgłosy desantu amerykańskiego. W ciągu kilku godzin Amerykanie przetransportowali 3500 żołnierzy, artylerię oraz około setki koni. Wylądowawszy od razu przystąpiono do oblężenia i podjęto przygotowania do szturmu. Indianie i milicja rozlokowane wokół umocnień bez walki oddała pola i schroniła się w pobliskim lesie skąd przez następne dwa dni nękali Amerykanów snajperskim ogniem. Major Buck wiedząc, że generał Riell nie jest w stanie przybyć z odsieczą na czas, rozumiał bezcelowość obrony twierdzy. Dla zachowania honoru oddał jedną salwę artyleryjską poczym o godzinie 5 rano poddał twierdzę i wycofał swe wojska by połączyć się z głównymi siłami Brytyjskimi.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.