Bitwa o Berlin - to działania zbrojne w 1945, mające na celu zdobycie Berlina.
Operacja berlińska rozpoczęła się 16 kwietnia 1945 nad Odrą, a realizowana była przez I Front Ukraiński marszałka Iwana Koniewa, II Front Białoruski marszałka Konstantego Rokossowskiego i I Front Białoruski marszałka Gieorgija Żukowa. Fronty te liczyły razem 2,5 mln żołnierzy, dysponowały 6250 czołgami, 7500 samolotami i 41 tys. dział. Miasta broniła Grupa Armii ,,Wisła", z Czech ściągano dodatkowo wojska generała Schornera. 19 kwietnia niemiecka linia obrony nad Odrą została przerwana i wojska radzieckie zaczęły okrążać Berlin. Pierścień okrążenia zamknięto 25 kwietnia. Miasto zdobyto 2 maja 1945 po ciężkich walkach ulicznych. W operacji berlińskiej brały udział oddziały I i II Armii Wojska Polskiego. Do szturmu miasta wydzielono bezpośrednio I Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki i batalion saperów: razem około 12 tys. żołnierzy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.