Bitwa nad Addą 490 to kolejne starcie pomiędzy wojskami Ostrogotów pod wodzą Teodoryka a siłami sprawującego władzę w Italii wodza germańskiego Odoakera. W trakcie walk szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę jednego z wodzów Odoakera imieniem Tufa. W krytycznym dla Teodoryka momencie, gdy jego wojska zostały oblężone w Pawii, uratowała ich pomoc ze strony pobratymczych Wizygotów króla Alaryka II. W pobliżu miejscowości Acerrae, nad Addą w dniu 11 sierpnia 490 r. wojska Teodoryka rozbiły siły Odoakera, co przeciągnęło na stronę Teodoryka większość Rzymian italskich oraz Senat Rzymski. Odoaker zamknął się z resztą swoich wojsk w będącej praktycznie nie do zdobycia Rawennie.
Przez dwa i pół roku Goci nie byli w stanie zdobyć bronionej przez bagna i mury twierdzy. Wreszcie blokada portu raweńskiego skłoniła Odoakera do rokowań. Teodoryk przystał na wspólne z Odoakerem rządy nad Italią. W roku 493 na czele swoich oddziałów wkroczył do miasta. Kilka dni później własnoręcznie zabił Odoakera podczas uczty. W Italii rozpoczęło się panowanie Ostrogotów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.