Bitwa na przełęczy Czerwona Wieża miała miejsce w roku 86 podczas pierwszej kampanii Rzymian przeciwko Dakom.
W I wieku n.e. Dakowie, zamieszkujący obszary dzisiejszej Rumunii poczuli się zagrożeni przez potęgę Rzymu. Ich król Duras rozpoczął przygotowania do wojny.
Na przełomie roku 85 i 86 Dakowie przeprawili się przez oddzielający ich ziemie od cesarstwa rzymskiego Dunaj i rozbili legiony strzegące granicy. W bitwie poległ m.in. namiestnik Mezji Oppiusz Sabinus. Wówczas na zagrożone tereny przybył cesarz Domicjan. Tymczasem dowództwo nad Dakami przejął Deccebal, który zostawił na Rzymian pułapkę na przełęczy Czerwona Wieża w Karpatach Południowych. Zaskoczeni Rzymianie zostali rozbici, a cesarz musiał przygotować kolejną kampanię.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.