Bitwą nad rzeką Lech określa się starcie zbrojne w dniu 10 sierpnia 955 roku koło Augsburga pomiędzy rycerstwem niemieckim cesarza Ottona I, a wojskami plemion węgierskich - Madziarów.
Plemiona Madziarów od wielu lat starały się podbić jak największe obszary Europy. Po dotarciu do Bawarii ponad 50-tysięczna armia węgierska starła się z Niemcami na polach nad rzeką Lech. Pierwszy atak węgierski został odparty, drugi przyniósł sukces w postaci zdobycia obozu Niemców. Jednak ci wykonali gwałtowny kontratak w wyniku którego oddziały Ottona uderzyły na wycofujących się Węgrów, spychając ich w kierunku rzeki.
Podczas odwrotu zginęły tysiące Węgrów, wielu zaś potopiło się w rzece. Rycerze niemieccy zabili setki jeńców. Padło też kilkuset rycerzy Ottona.
Zwycięstwo Ottona spowodowało ustanie najazdów węgierskich na ziemie Bawarii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.