Bitwa na Krokusowym Polu miała miejsce w roku 352 p.n.e. między Macedończykami i Fokijczykami.
W roku 352 p.n.e. wojska króla macedońskiego Filipa II wkroczyły do Tesalii, gdzie podjęły działania przeciwko Likofrontowi z Feraj. Tutaj na jego drodze stanął wódz fokijski Onomarchos z 500 jeźdźcami i 20 000 hoplitów, w większości najemników. Zamierzał on zająć tereny pomiędzy Feraj a zatoką Pagsaj, gdzie chciał połączyć się z siłami Likofranta. Popełnił jednak błąd maszerując przez Krokusowe Pole na wybrzeżu, gdzie czekał na niego Filip z 3000 jazdy i 20 000 piechoty.
Zwycięstwo Macedończyków nad najpotężniejszą armią Grecji właściwej było całkowite. 6000 żołnierzy Onomarchosa poległo a 3000 dostało się do niewoli. Reszta szukała ucieczki rzucając się wpław ku ateńskim okrętom. Ciało Onomarchosa zostało po bitwie powieszone na szubienicy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.