Bitwa na Kosowym Polu miała miejsce 28 czerwca 1389 roku. W bitwie tej klęskę poniosły wojska serbskie pod wodzą cara Lazara I w walce z Turkami dowodzonymi przez Murada I.
Po stronie serbskiej walczyło rycerstwo z Albanii, Bułgarii, Bośni, Polski, Węgier oraz Mongołowie. Pojmany w trakcie bitwy car serbski Lazar I został stracony. Na początku bitwy Murad został zabity przez jednego z Serbów, któremu udało się wtargnąć do obozu Turków. Nie zapobiegło to jednak pogromowi Serbów.
Klęska przyczyniła się do upadku wielkiego państwa serbskiego i umożliwiła Osmanom podbój Półwyspu Bałkańskiego.
Bitwa ma wielkie znaczenia dla powstania świadomości narodowej Serbów. Narosło wokół niej wiele mitów i legend. Tradycja serbska mówi o 80 000 tysiącach poległych. Tymczasem w bitwie najprawdopodobniej brało udział nie więcej niż 40 - 50 tysięcy ludzi łącznie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.