Bitwa morska w Zatoce Smyrneńskiej - bitwa morska, do której doszło 13 maja 1344.
Republiki włoskie od dawna interesowały się wyspami na Morzu Egejskim. Z czasem zainteresowanie to przeniosło się także na położony na wprost tych wysp kontynent. Jeden z władców tych ziem, emir Ajdynu posiadający port w Smyrnie zbudował flotę piracką działającą na wodach egejskich. Było to bardzo szkodliwe dla Wenecjan i mieszkańców Rodos, którzy postanowili działać zbrojnie.
W 1344 roku naprzeciwko Smyrny podpłynęła eskadra w której udział wzięło 20 okrętów weneckich, 6 rodyjskich i 4 cypryjskie. Dnia 13 maja 1344 u wejścia do Zatoki Smyrneńskiej doszło do bitwy morskiej, która skończyła się klęską emira Ajdynu. Po bitwie zwycięzcy popłynęli do Smyrny, którą zdobyli po kilku dniach walk 24 października. Po zdobyciu miasta i nieudanych próbach odbicia go przez muzułmanów w 1350 podpisano układ z Turkami, na mocy którego miasto to przypadło szpitalnikom. Rycerze ci utrzymali się w Smyrnie do 1402, w którym odebrał im ją Timur Kulawy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.