Bitwa morska pod Svold miała miejsce 9 października 1000 r.
Starcie pomiędzy Duńczykami pod wodzą Svena Gabelbarta, Szwedami (Olaf Skötkonung) a Norwegami (Olaf I Tryggvasson) miało miejsce w zatoce Svolder w okolicach wyspy Svolderoie. Jak na razie nie zlokalizowano dokładnie tego miejsca. Wiele przemawia za tym że miejsce bitwy znajdowało się w pobliżu wyspy Vilm na Morzu Bałtyckim, inni historycy przypuszczają że chodzi tutaj o duńską wyspę Oresund.
Do bitwy doszło w chwili gdy wracająca z wyparawy na tereny słowiańskie flota norweskiego króla Olava Tryggvasona wpadła w zasadzkę sił duńsko-szwedzkich. Prowadzący Norwegów Wiking Jarl Sigwald dopuścił się zdrady i wycofał swoich ludzi nie biorąc udziału w walce. Przeważającym siłom duńko-szwedzkim flota norweska nie była w stanie już sprostać. Chcąc uniknąć niewoli król norweski popełnił samobójstwo skacząc do wody. Ten tak zwany skok królewski zadecydował o klęsce Norwegów. Od tej chwili nie stanowili już oni poważniejszej siły w rejonie Morza Bałtyckiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.