Miasto Bielsko-Biała jest centrum administracyjnym, przemysłowym i kulturalnym regionu zwanego Podbeskidziem, obejmującego tereny Beskidu Śląskiego, Małego, Żywieckiego, Makowskiego oraz Pogórza Śląskiego. Położone jest na Pogórzu Śląskim, nad rzeką Białą, na wysokości około 310 m n.p.m. (centrum nad rzeką).
Bielsko – Biała zwane jest miastem "stu przemysłów". Do dzisiaj rozwija się bardzo szybko, poziom bezrobocia jest jednym z najmniejszych w całym kraju. To tu w Studio Filmów Rysunkowych powstały popularne seriale dla dzieci Bolek i Lolek oraz Reksio.
Miasto powstało na skutek połączenia w 1951 r. Bielska z Białą. Bielsko, starsze z miast otrzymało prawa miejskie prawdopodobnie już w 1312 r., natomiast Biała w 1723 r.
Obecnie miasto powiatowe i powiat miejski. Jeden z największych ośrodków przemysłowych w Polsce (m.in. siedziba polskiej filii FIAT-a). Miasto było stolicą województwa bielskiego w latach 1975-1998.
Turystyka
Bielsko
Zamek książąt Sułkowskich z XV w. mieszczący Muzeum Okręgowe
Na starym mieście kamienice barokowe i klasycystyczne z XVII-XVIII i XIX w., częściowo podcieniowe
Kościół parafialny św. Mikołaja zbudowany w latach 1443-1447, wielokrotnie przebudowywany, w latach 1909 – 1910 gruntownie przebudowany w stylu neoromańskim z elementami secesji. W katedrze największe w regionie organy.
Mury obronne z XIV-XVI w.
Kościół św. Trójcy (dawniej ewangelicki, z 1607 r., wielokrotnie przebudowywany)
Dworzec kolejowy z 1889-90
Kościół ewangielicko-augsburski im. Zbawiciela z końca XVIII w., odbudowany po pożarze w 1808, z wieżą z 1849-1852, gruntownie przebudowany w latach 1881-1882 i 1895-1896
Teatr wybudowany w latach 1889-1890 według projektu Emila Förstera
Budynek dawnej Komunalnej Kasy Oszczędności
Hotel "Prezydent"
Stare Bielsko
Późnogotycki kościół św. Stanisława z 2. poł. XIV w., wewnątrz polichromie gotycko-renesansowe i późnogotycki poliptyk św. Stanisława
Grodzisko z XII w., pozostałość osady rolniczo-produkcyjnej i warownej
Kościół ewangelicko-augsburski im. Jana Chrzciciela, klasycystyczny z początku XIX w.
Biała
Późnobarokowy kościół Opatrzności Bożej z XVIII w.
Kościół ewangelicki im. M. Lutra
Zabudowa miejska (kamienice, budowle związane z przemysłem sukienniczym)
Nowy ratusz bialski, zbudowany w latach 1895-1897 w stylu neorenesansowym według projektu Emanuela Rosta
Hotel "Pod Orłem"
Mikuszowice
Drewniany kościół św. Barbary z 1690 (wieża dobudowana w 1851 r.), wewnątrz kopia gotyckiego tryptyku z ok. 1470 r. (oryginał w Muzeum Narodowym w Krakowie); barokowe polichromie z XVIII w.
wyciągi narciarskie: talerzowy na Hali Kamienieckiej, wyciąg talerzowy na Dębowcu
Ciekawostki
Z Lipnika pochodzi ojciec Karola Wojtyły (ur. 1879), a z Białej jego matka Emilia Kaczorowska (ur. 1884).
Grafika:1 Bielsko Biala 02.jpg|Zamek w Bielsku-Białej
Grafika:Bielsko-Biala-kaplica-sw-Anny.jpg|Kaplica zamkowa
Grafika:Bielsko-Biala-kosciol-Opatrznosci.jpg|Kościół Opatrzności Bożej
Edukacja
Lista bielskich Uczelni znajduje się w: Wyższe uczelnie w Bielsku-Białej.
W Bielsku działa 7 szkół wyższych, z czego 2 uczelnie są szkołami państwowymi. Największą (pod względem liczby studiujących) uczelnią w Bielsku jest Akademia Techniczno-Humanistyczna.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz
autorów.
Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.