Biegi narciarskie to dyscyplina narciarstwa klasycznego, polegająca na pokonaniu określonego dystansu w jak najkrótszym czasie; niekiedy stosuje się także nazwę biegi płaskie - dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej - biegu zjazdowego (narciarstwo alpejskie). Obok sportu wyczynowego bieganie na nartach jest także popularną, szczególnie w krajach skandynawskich, formą rekreacji.
Stosowane są dwie techniki biegowe - styl klasyczny i dowolny.
Główne dystanse stosowane na imprezach mistrzowskich oraz zawodach Pucharu Świata to: 10, 15, 30 i 50 km; w ostatnich latach dużą popularność zyskała nowa konkurencja - sprint (1200-1600 m). Rozgrywane są również biegi sztafetowe.
W biegach narciarskich stosowane są specjalne narty, buty, wiązania i kijki.
Oprócz istnienia samodzielnej dyscypliny, jaką są biegi, stanowią one także element innych dyscyplin - biathlonu i kombinacji norweskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.