Biegi w konkurencjach lekkoatletycznych dzielą się na:
  • sprinty,
  • biegi średnie,
  • biegi długie,
  • biegi przez płotki.
Sprinty to biegi na krótkich dystansach: 60m (hala), 100m, 200m, 400m, sztafety 4x100m i 4x400m. Zawodnicy startują na sygnał (strzał) startera z bloków startowych. Każdy zawodnik biegnie po swoim torze (przed zawodami odbywa się losowanie torów albo też numer toru przydzielonego zawodnikowi wynika z miejsca, które zajął on w biegu eliminacyjnym). O kolejności na mecie decyduje pierś zawodnika.
W biegach sztafetowych biorą udział zespoły czteroosobowe, konkurencja polega na biegu z pałeczką sztafetową trzymaną w dłoni. Zawodnicy podczas zmian przekazują sobie pałeczkę w wyznaczonej strefie zmian. Zgubienie pałeczki lub przekroczenie strefy zmian równoznaczne jest z dyskwalifikacją sztafety.
Bieg sztafetowy 4x100m odbywa się po torach. W biegu 4x400m pierwsza zmiana biegnie po torach, druga biegnie po torach tylko pierwszy wiraż (100m), po czym zawodnicy mogą biec po wewnętrznym torze.
Biegi średnie odbywają się na dystansach 800m i 1500m oraz na dystansie jednej mili (konkurencja nieolimpijska występująca na niektórych mityngach).
  • Bieg na 800m (dwa okrążenia bieżni) - start odbywa się bez bloków startowych, zawodnicy biegną po torach pierwszy wiraż (100m), po czym mogą biec po wewnętrznym torze.
  • Bieg na 1500m - zawodnicy startują z linii startu wyznaczonej na początku przeciwległej prostej z pozycji stojącej. Tuż po starcie zawodnicy mogą zająć pozycje na wewnętrznym torze.
Biegi długie odbywają się na dystansach 3000m (konkurencja nieolimpijska), 3000m z przeszkodami, 5000m, 10 000m i maraton (42 195m). Wszystkie biegi lekkoatletyczne do 10 000m odbywają się na 400-metrowej bieżni stadionu, start i meta biegu maratońskiego znajduje się na stadionie, natomiast trasa wiedzie przez ulice i okolice wielkich aglomeracji. Organizowane są też okolicznościowe i pokazowe biegi uliczne na dystansach od 1500m do 25 000m.
Biegi przez płotki obejmują konkurencje 60m (hala), 100m (kobiety), 110m (mężczyźni), 400m (kobiety i mężczyźni). Na dystansie 60m ppł ustawionych jest pięć płotków, a na pozostałych dystansach po dziesięć.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.