|lokalizacja = |siedziba = Kostrzyn
, ul. Żniwna 5 |nr KRS = 0000222483 |obroty = niecałe 20 mld złotych ( 2010
)[http://http://wyborcza.pl/1,75248,8818539,Drapiezna_Biedronka__3_tys__sklepow_za_3_lata.html Wiadomości Handlowe - Obroty Biedronki wyższe o 14 procent] |prezes = Pedro de Castro Soares |ważni pracownicy = |akcjonariusze = |kapitał = |branża = handel detaliczny
|www = http://www.biedronka.pl |produkty = |zatrudnienie = 25 000 ( 2009
)[http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33208,4361190.html Biedronka zarabia kokosy] Gazeta Wyborcza, 18 lipca 2007 |przychód = |dochód = }} Biedronka – sieć sklepów dyskontowych należących do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Dystrybucja, której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins.
Pod względem ilości sklepów jest to największa w Polsce sieć handlowa. Biedronka posiada 1650 (dane na 24.01.2011 r) sklepów i zatrudnia 27 tys. pracowników (dane z 2009). Jej hasłem jest: "codziennie niskie ceny". W pierwszym półroczu 2007 odnotowano wzrost obrotów o 32,4% w stosunku do roku 2006.
Biedronka to także jedna z lepiej rozpoznawalnych polskich marek: ponad 90% badanych słyszało o sklepach Biedronka, a ponad 60% przyznaje, że w ciągu ostatniego pół roku robiło zakupy w BiedronceInformacje o sieci handlowej Biedronka.
Jeronimo Martins w roku 1997 odkupiło od poznańskiego Elektromisu nieco ponad 200 sklepów Biedronka i od tego czasu dynamicznie rozwija tę sieć (w marcu 2010 otwarto w Poznaniu przy ul. Bobrzańskiej 1500. sklep tej markiMCC, Coraz więcej Biedronek, w: Polska Głos Wielkopolski, nr 59/2010, s.7, ISSN 1898-3154). Do roku 2002 firma była także właścicielem hipermarketów Jumbo oraz hurtowni cash&carry Eurocash, jednak w związku z problemami całej grupy sieci te zostały sprzedane.
W 2008 roku nastąpiło przejęcie ponad 120 sklepów niemieckiej sieci Plus oraz przekształcenie ich w kolejne sklepy sieci Biedronka. W zestawieniu Rzeczpospolitej – Lista 500 Największych przedsiębiorstw w Polsce, z roku na rok Biedronka zajmuje coraz wyższe lokaty. W tym roku awansowała z miejsca 22. na 12. W podobnym rankingu zestawionym przez tygodnik Polityka spółka Jeronimo Martins Dystrybucja SA zajęła w 2009 roku 5 miejscehttp://www.lista500.polityka.pl/

Akcja „Codziennie niskie ceny”

Zdaniem zarządu firmy niskie ceny wysokojakościowych produktów uzyskiwane są poprzez własny system dystrybucji minimalizujący koszty transportu i zapewniający świeżość produktów. Większość produktów dostępnych w tej sieci sklepów jest wytworzona specjalnie dla niej (na ich opakowaniach można znaleźć napis „wyprodukowano dla Biedronka”), co przy dużej ilości kupowanego towaru oraz braku konieczności finansowania marki dostawcy pozwala na uzyskanie niższej ceny dla klienta.
Niektóre rozpoznawalne firmy dostarczają do sklepu specjalne wersje swoich produktów (np. butelka Coca Coli o pojemności 1,75 litra albo wafle Princessa w sześciopakach).

Oskarżenia o naruszenia praw pracowniczych

- os. Zwycięstwa.
W roku 2004, w programie TVN Uwaga! wyemitowano reportaż, który zarzucał, że zatrudniani w Biedronce pracownicy nie są odpowiednio wynagradzani za nadgodziny, oraz że dochodzi do regularnego fałszowania ewidencji pracy by ukryć te nieprawidłowości. Doniesienia opierały się m.in. na informacjach przekazanych przez Bożenę Łopacką, byłą kierowniczkę sklepu Biedronka w Elblągu. Po nadaniu reportażu, złożona została seria pozwów sądowych przeciwko właścicielom Biedronki, ale tylko w części przypadków jednoznacznie orzeczona została wina firmy. Samej Łopackiej Sąd Apelacyjny w Gdańsku przyznał 26 tysięcy złotych odszkodowania za 2,5 tysiąca nadgodzinWygrała z Biedronką po czterech latach Gazeta Wyborcza, 18 lipca 2007. Sprawa B. Łopackiej wspierana była przez Program Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
W pierwszym półroczu 2007 sądy rozpoznawały 27 spraw przeciw spółce JMD. Właściciel Biedronki przegrał sześć, dziesięć wygrał, a reszta zakończyła się ugodą.
W styczniu 2009 Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił odwołanie JMD od wyroku I instancji w sprawie, którą sieć wytoczyła przeciw Stowarzyszeniu Poszkodowanych Przez Wielkie Sieci Handlowe Biedronka za nieprawdziwe jej zdaniem oskarżenia opublikowane w wywiadzie prezesa tego stowarzyszenia w "Kurierze Lubelskim" uznając, że właściciel sieci handlowej Biedronka "z uwagi na swoje niecne postępowanie (...) nie może skutecznie żądać ochrony sądowej swoich praw". Podtrzymał w ten sposób wyrok Sądu Okręgowego, który odrzucił pozew JMD uznając, że zarzuty stawiane sieci znalazły potwierdzenie m.in. w kontrolach PIP i innych dowodach, a także w innych wyrokach sądowychBiedronka nie obroniła się w sądzie, tvn24.pl.

Sponsor reprezentacji Polski oraz Pucharu Polski

29 czerwca 2010 roku w Warszawie podpisano umowę pomiędzy Jerónimo Martins, a PZPN na mocy której do 31 lipca 2014 roku Biedronka będzie Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski, reprezentacji juniorskich oraz Pucharu Polski.

Sieć telefonii komórkowej tuBiedronka

Linki zewnętrzne

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.