Biłgoraj jest miastem w województwie lubelskim, położonym 90 km na południe od Lublina. Liczba ludności około 27 tys. mieszkańców (2003).
Miasto zostało założone w 1578 roku przez Adama Gorajskiego, podkomorzego lubelskiego. Po Gorajskich miasto przeszło w 1655 roku na własność Reyów, a w 1693 roku Szczuków. Ok. 1735 roku znalazło się w posiadaniu Potockich. Już w XVII wieku Biłgoraj słynął jako ośrodek sitarski, włosiankarski (wytwarzanie siatek z włosia końskiego) i łubiarski (wycinanie drewnianych łubów na ramy do sit). Pierwsze dane o istnieniu cechu sitarzy pochodzą z 1710 roku Pamiątką z tych czasów jest zachowana w centrum Biłgoraja dawna zagroda sitarska - obecnie muzeum.
Od 1806 roku właścicielem Biłgoraja był Stanisław Nowakowski, potem rodzina Płatonowów. W 1864 roku odsprzedali oni miasto rządowi rosyjskiemu. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Biłgoraju mieszkało 5010 Żydów i 3175 Polaków. 8 września 1939 roku miasto zostało zbombardowane, a 3 dni później podpalone przez hitlerowskich dywersantów, spłonęło wtedy kilkaset budynków. 4 lipca 1944 roku w lesie Rapy pod Biłgorajem rozstrzelano partyzantów, którzy dostali się do niewoli podczas akcji Sturmwind II (bitwa pod Osuchami). Poległych upamiętniają krzyż i pomnik. Z wojny miasto wyszło z sięgającymi blisko 80% zniszczeniami i utratą połowy ludności (4,5 tys.).
Z czasów powojennych warto wspomnieć o założonej w 1984 roku Wiosce Dziecięcej im. Dzieci Zamojszczyzny - placówce obejmującej zespół domków jednorodzinnych dla rodzin zastępczych.
Dzisiaj jest to duży ośrodek produkcji win (firma Ambra), produkcji mebli (firma Black-Red-White) oraz opakowań tekturowych (firma Model).
Linki zewnętrzne:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.