Patrick Bartholemew Ahern (irl.: Pádraig Parthalán Ó hEachtairn) (ur. 12 września, 1951 w Dublinie, Irlandia), zazwyczaj nazywany Bertie Ahern, irlandzki polityk, premier Irandii od 1997 roku, przewodniczący koalicji rządowej Fianna Fáil-Progresywni Demokraci.
Urodził się w Drumcondra w Dublinie w tradycyjnie republikańskiej rodzinie. Jego ojciec Con był aktywnym uczestnikiem irlandzkiej wojny o niepodległość oraz irlandzkiej wojny domowej, wspierając siły Eamona de Valera. Ahern ukończył St. Patrick's National School w Drumcondra, St. Aidan's Christian Brothers w Whitehall, narodowy irlandzki University College Dublin, Rathmines College of Commerce a także kształcił się w London School of Economics.
Ahern jest członkiem parlamentu irlandzkiego od 1977, reprezentując obwód Dublin Centralny. Sprawował funkcję ministra sprawiedliwości w rządach premierów Charlesa Haughey'a oraz Alberta Reynoldsa w latach 1987-1991. Od 1991 do 1994 roku obejmował urząd ministra finansów. W 1994 został szóstym przewodniczącym partii Fianna Fáil. W 1997 roku w wyborach parlamentarnych, gdy zwyciężyła Fianna Fáil, utworzona została koalicja rządowa z Progresywnymi Demokratami. 26 czerwca 1997, 45-letni Bertie Ahern został najmłodszym w historii premierem Irlandii (Taoiseach). Ponowne zwycięstwo odniósł w wyborach parlamentarnych w 2002 roku.
W czasie urzędowania premiera Aherna, Irlandia w pierwszej połowie 2004 roku przewodniczyła Unii Europejskiej, a premier Ahern był przewodniczącym Rady Unii Europejskiej. W tym czasie udało się uzgodnić treść Konstytucji dla Europy i przeforsować jej treść, do Unii Europejskiej przyjęto 10 nowych krajów, jak również został zaakceptowany kandydat Irlandii na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej - premier Portugalii José Manuel Durão Barroso.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.