Bernikla rdzawoszyja

Systematyka
Typ:strunowce
Podtyp:kręgowce
Gromada:ptaki
Podgromada:Neornithes
Nadrząd:neognatyczne
Rząd:blaszkodziobe
Rodzina:kaczkowate
Gatunek:bernikla rdzawoszyja
Nazwa systematyczna gatunku
Branta ruficollis

Bernikla rdzawoszyja (Branta ruficollis) - średni, wędrowny ptak wodny, z rodziny kaczkowatych, grupy gęśców, zamieszkujący zachodnią Syberię. Zimuje na wybrzeżu Morza Kaspijskiego i Zatoki Perskiej
Cechy gatunku
Brak dymorfizmu płciowego. Czoło, wierzch głowy, tył szyi, plecy i ogon oraz skrzydła czarne. Brzuch i pokrywy podogonowe białe. Na boku głowy duża, rdzawoczerwona, kwadratowa plama. Ten sam kolor mają przód i boki szyi oraz wole. Niemal wszystkie barwne połacie oddzielone szerokimi białymi pasami. Nogi i dziób czarne. Młode ubarwione podobnie, lecz czarne plamy mają odcień brązowy.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 55cm
rozpiętość skrzydeł ok. 122cm
waga ok. 1kg - 1,5kg.
Biotop
Lasotundra i tundra.
Gniazdo
Na ziemi, w małych koloniach po 4 - 5 gniazd.
Wysiadywanie
Jeden lęg w roku z 4 do 6 jaj wysiadywanych przez samicę. Samiec bierze udział w opiece nad młodymi.
Pożywienie
Żywi się pokarmem roślinnym zbieranym w płytkiej wodzie lub na lądzie.
Ochrona
Do Polski zalatuje bardzo wyjątkowo. Obserwowana nieco ponad 10 razy.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.