Bernikla białolica
Bernikla_białolica -
Systematyka'
Typ:strunowce
Podtyp:kręgowce
Gromada:ptaki
Podgromada:Neornithes
Nadrząd:neognatyczne
Rząd:blaszkodziobe
Rodzina:kaczkowate
Gatunek:bernikla białolica
Nazwa systematyczna gatunku
Branta leucopsis

Bernikla białolica (Branta leucopsis) - duży ptak wodny z rodziny kaczkowatych, zamieszkujący Grenlandię, Svalbard, północną część Norwegii. Zimuje na wybrzeżach morza Północnego i zatoki Biskajskiej. W Polsce pojawia się stosunkowo rzadko.
Cechy gatunku
Brak dymorfizmu płciowego. Potylica, szyja i pierś czarne. Spód ciała biały, wierzch szaroniebieski z poprzecznymi prążkami. Głowa poza potylicą biała, dziób i nogi czarne. Młodociane są pokryte szarobrązowym nalotem.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 66 - 75 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 125 cm
waga ok. 1,1 - 2,3 kg
Biotop
Skaliste obszary tundry w pobliżu morskiego wybrzeża, jeziora lub rzeki. Zimuje na położonych w pobliżu morza łąkach i polach.
Gniazdo
Na skalistym pagórku, w pobliżu morskiego brzegu. Tworzy kolonie.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając 2 do 9 (zazwyczaj 4 do 5) jaj. Jaja mają średnio wymiary 76 x 50 mm i ważą 107 g
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres 24 - 26 dni przez samicę, podczas gdy samiec broni gniazda. Pisklęta opuszczają gniazdo po wykluciu, usamodzielniają się po 40 - 45 dniach.
Pożywienie
Rośliny lądowe.
Ochrona
Gatunek chroniony.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.