Berneński pies pasterski
Inne nazwy
Berner Sennenhund
Bernese Mountain Dog
Kraj patronacki
Szwajcaria
Klasyfikacja
FCI: Grupa II, Sekcja 3, Wzorzec 45
AKC: ?
ANKC: Grupa ?
CKC: Grupa ? - ?
KC: ?
NZKC: ?
UKC: ?
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

Berneński pies pasterski - jedna z ras psów.
Krótki rys historyczny:
- wywodzi się z wiejskich psów trzymanych w dolinach alpejskich w Szwajcarii, gdzie był użytkowany jako pies stróżujący, pies zaganiający do bydła i pies zaprzęgowy do przewożenia baniek z mlekiem i serami; hodowlę w czystości rasy rozpoczęto w 1892 roku.
Użytkowość:
- obecnie - pies rodzinny; nadaje się do szkolenia na psa towarzyszącego, obronnego, tropiącego i ratowniczego - lawinowego oraz gruzowego; ze względu na zachowane upodobania do pracy pociągowej może być wykorzystywany do przejażdżek dla dzieci.
Charakter i temperament:
- czujny; przyjazny w stosunku do ludzi; dość pojętny; nie przepada za bieganiem, chętnie natomiast chodzi na spacery; opiekuńczy w stosunku do dzieci; wadą jest występująca niekiedy skłonność do kłusowania; psy o dużym temperamencie, wymagają konsekwentnego postępowania już od szczenięcia.
Choroby:
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych;
  • skręt żołądka;
  • nowotwory;
  • choroby oczu.
Szata i umaszczenie:
sierść długa i jedwabista, lekko sfalowana; czarne plamy z podpalaniem na łapach, nad oczami i na części klatki piersiowej; wymagana biała strzałka na głowie i biała klatka piersiowa, pożądane białe łapy i koniec ogona; - sierść wymaga szczotkowania około 2 razy w tygodniu.
Utrzymanie i pielęgnacja:
- rasa wrażliwa na wysokie temperatury.
Wymiary:
- wysokość w kłębie: suki 58-66, psy 63,5-70 cm;
Popularność w Polsce:
- rosnąca, pies dość popularny.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.