Bernardyn długowłosy
Bernardyn_długowłosy -
Inne nazwy
TU INNE NAZWY
Kraj patronacki
Szwajcaria
Klasyfikacja
FCI: Grupa II Sekcja 2
AKC: Working
ANKC: Grupa 6 (Utility)
CKC: Grupa 3 - Working Dogs
KC: Working
NZKC: Utility
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, KC(UK), NZKC

Bernardyn długowłosy - jedna z ras psów.
Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy.
Ciekawostki:
Bernardyn - jedna z ras wielkich psów, hodowanych do poszukiwań i ratownictwa górskiego oraz jako psy pracujące; znane ze swojej lojalności, spokoju, tolerancji w stosunku do innych zwierząt oraz dzieci uznawane za psy rodzinne; nazwa pochodzi od Wielkiej Przełęczy Św. Bernarda w Alpach, gdzie znajdował się klasztor - siedziba pierwszej znanej hodowli tych psów.
Rys historyczny:

Pochodzenie rasy nie jest dokładnie znane, najbardziej prawdopodobną wydaje się hipoteza, iż Rzymianie przyprowadzili ze sobą w Alpy molosy, które w odmiennych warunkach klimatycznych i na skutek krzyżowania z rodzimymi rasami wytworzyły dwa typy psów: lżejszy, od którego pochodzą wszystkie szwajcarskie psy pasterskie, i cięższy, od którego wywodzi się m.in. bernardyn.
Cechy charakterystyczne:
Są to psy o imponujących proporcjach: wysokie, szerokie, o potężnym kośćcu i dużej masie. Są dwie odmiany: krótkowłosa i długowłosa. Sierść brązowo- biała i brązowo-żółta.
Charakter:
Bernardyny są bardzo łagodnymi, przyjacielskimi psami. Zachowują się z godnością i powagą. Pomimo swoich rozmiarów są idealnymi towarzyszami dla dzieci. Jako psy stróżujące również spełniają w pełni pokładane w nich oczekiwania, samym swoim wzrostem i masą odstraszają nieproszonych gości (nie wspominając nawet o szczekaniu - dźwiękach donośnych, o niskiej tonacji).

Historia

Najsławniejszym bernardynem który ratował ludzi na tej przełęczy był Barry, który miał ocalić około 40-100 osób. Pomnik tego psa znajduje się w Cimetière des Chiens, a jego ciało prezentowane jest w Muzeum Historii Naturalnej w Bernie (zobacz).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.