Bernadette Soubirous, św. Bernadeta (ur. 7 stycznia 1844, zm. 16 kwietnia 1879) - wizjonerka z miasta Lourdes, kanonizowana w 1933 r.
Bernadette była córką ubogiego młynarza i najstarszą z szóstki dzieci. W wieku 14 lat, w 1858 r., miała osiemnastokrotnie ujrzeć Matkę Bożą koło groty Massabielle w Lourdes. Maria miała nakazać Bernadecie napić się wody wypływającej spod skały i modlić się.
Bernadeta była chorowitym dzieckiem; przez większość życia cierpiała na gruźlicę. Przez jej współczesnych była uważana za osobę naiwną i prostoduszną, a pomimo surowych przesłuchań, zarówno przez oficjeli Kościoła katolickiego, jak i rządu francuskiego, konsekwentnie obstawała przy swojej historii.
Nie akceptując zainteresowania, jakie budziła u innych, wstąpiła do klasztoru Notre Dame de Nevers, w którym spędziła resztę swojego krótkiego życia. Zmarła w wieku 35 lat na gruźlicę. Do końca życia nie była świadoma tego, że Lourdes staje się miejscem pielgrzymek, ani nie była też obecna przy konsekracji bazyliki w 1876 r.
Kanonizowaną ją w 1933 r., nie tyle z racji jej wizji, co prostoty i świętości jej życia. Przytacza się jeden fakt na rzecz jej świętości - po ekshumowania ciała okazało się, że nie uległo rozkładowi. Ciało zostało przeniesione do relikwiarza w jej świątyni.
Życie Bernadette Soubirous stało się kanwą powieści Franza Werfela Pieśń o Bernadecie, którą przeniesiono potem na ekran filmowy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.