Biały Owczarek Szwajcarski
Inne nazwy
Berger Blanc Suise
Owczarek amerykańsko - kanadyjski
Kraj patronacki
Szwajcaria
Klasyfikacja
FCI: Grupa I, Wzorzec 347
AKC: ?
ANKC: Grupa ?
CKC: Grupa ? - ?
KC: ?
NZKC: ?
UKC: ?
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
//www.fci.be/uploaded files/347a2002 en.doc FCI, //bialyowczarek.pl/fci.html FCI - pl AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

Biały Owczarek Szwajcarski - jedna z ras psów.
Krótki rys historyczny:
- rasa uznana przez FCI prowizorycznie, bez prawa do CACIBa; powstała w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a około roku 1970 pierwsze egzemplarze zostały importowane do Szwajcarii.
Pierwszym uznanym psem został amerykański pies LOBO, urodzony 5 marca 1966 roku. Psy urodzone z połączenia Lobo oraz innych psów z importu rozprzestrzeniły się po całej Europie, osiągając stosunkowo liczne pogłowie. Od lipca 1991 roku został uznany za nową rasę w księdze hodowlanej Szwajcarii.
Użytkowość:
- pies wszechstronnie użytkowy, świetnie sprawdzający się w roli towarzyszącego psa rodzinnego, szczególnie dla rodzin posiadających dzieci, gdyż rasa ta charakteryzuje się miłością do dzieci oraz do innych zwierząt; w krajach pochodzenia rasy (gdzie znany jest jako owczarek amerykańsko - kanadyjski) używany zarówno jako pies policyjny i wojskowy jak również jako pies stróżujący, pies - przewodnik ociemniałych, pies lawinowy, poszukujący czy pasterski.
Temperament:
- pies, który wyróżnia się swoją osobowością, odważny ale nie agresywny, pełen temperamentu i zapału do pracy, szybko uczący się nawet najbardziej skomplikowanych zadań; jest spokojny i pewny siebie, nie okazuje lęku; w stosunku do obcych zachowuje dystans, lecz dla swojego pana zrobi wszystko; wierny i kochający towarzysz, czujny, uważny i bystry.
Budowa:
- pies średniego wzrostu, silny i dobrze umięśniony o eleganckiej i harmonijnej budowie; sylwetka zamknięta w prostokącie.
Szata i umaszczenie:
- umaszczenie białe, ale nie albinotyczne; szata zarówno krótko-, jak i długowłosa; włos gęsty i dobrze przylegający, bogate włosy okrywowe z podszerstkiem; krótki włos na kufie, części twarzowej głowy oraz przedniej stronie kończyn, dłuższy na szyi oraz tylnej stronie kończyn
Wymiary:
- wysokość w kłębie: psy 60-66, suki 55-61 cm;
- waga: psy 30-40, suki 25-35 kg.
Utrzymanie:

Popularność w Polsce:
- bardzo rzadki, kilka egzemplarzy
Linki zewnętrzne:
//bialyowczarek.pl/index2.html Strony po polsku
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.