Firma Beretta jest niemal tak stara jak sama broń palna, gdyż pierwsze wzmianki o rusznikarni Pietro Beretty w Brescii pochodzą z XV wieku. Do początku tego wieku produkawała głównie broń długą, od czasów pierwszej wojny światowej produkuje także pistolety, monopolizując właściwie uzbrojenie w tę broń armii włoskiej.
Pierwszą linię pistoletów Beretty z zamkiem swobodnym, wprowadzającą charakterystyczną linię z dużym wycięciem na wierzchu zamka, zamyka słynny pistolet wzór 1934, ulubiona broń brytyjskich agentów w latach 50., a w arsenale Jamesa Bonda poprzednik Walthera PPK/S, który pojawia się dopiero w czwartej książce cyklu.
Kolejny pistolet firmy, M951 Brigadier, to już broń ryglowana waltheropwskim ryglem wahliwym, strzelająca nabojem 9x19. Przez dłuższy czas po jego powstaniu firma wycofała się z prac nad nowymi pistoletami, wznawiając trzydziestkęczwórkę w różnych odmianach, aż do roku 1976 pojawiają się zwiastuny nowego - Pistolet Model 81 i Model 84, z mechanizmem spustowym z samonapinaniem. Na ich podstawie pojawiają się kolejne modele: 83, 85 i 87 Cheetah i ich większy brat - Model 92. Nowy pistolet wzbudza zainteresowanie, gdy włoska firma zgłasza się w roku 1977 do konkursu armii amerykańskiej na następce Colta wzór 1911. Próby prowadzone przez komisję konkursową US Air Force doprowadziły w roku 1980 do zaskakującego werdyktu - komisja zarekomendowała włoski pistolet Beretta M92S-1 kalibru 9 mm do wprowadzenia na uzbrojenie. W Ameryce zawrzało i zarządzono kolejną turę prób, chociaż utrzymano werdykt komisji w sprawie przyjęcia naboju 9x19 jako amunicji dla przyszłego pistoletu.
W czerwcu 1981 roku ogłoszono warunki drugiego konkursu na pistolet, spełniający zapotrzebowania wszystkich wojsk. Nowy pistolet miał odtąd nosić oznaczenie PDW-XM9 (PDW - Personal Defence Weapon, osobista broń do samoobrony, X - model eksperymentalny, M9 - oznaczenie konstrukcji w nomenklaturze służby uzbrojenia). Lista wymagań miała ponad 50 punktów, które miały być uwzględnione w konstrukcji broni. W konkursie uczestniczyło kilkanaście firm, w tym Beretta, Heckler & Koch, Colt, Smith & Wesson i SIG-Sauer. Próby przerwano w lutym 1982, gdy okazało się, że żaden z pistoletów nie spełnia wszystkich postulatów, z których część nawzajem się wykluczała.
Listę postulatów ograniczono i w listopadzie 1983 roku ponowiono próby. Uczestnicy konkursu, których pozostało ośmiu, dostarczyli po 30 sztuk pistoletów. Były to:
  • Beretta M92SB-F
  • SIG-Sauer P226
  • Steyr GB
  • Colt SSP
  • FN HPDA
  • H&K P7M13
  • Walther P88
  • Smith & Wesson 459
Pierwszy odpadł Steyr GB. FN wycofała się jako druga, w jej ślady poszedł Colt. Zbyt częste usterki wyeliminowały Walthera, Hecklera & Kocha i S&W. Próby zakończyły, niemal łeb w łeb Beretta i SIG-Sauer. Obie firmy oferowały wykonanie kontraktu i dostarczenie 305580 pistoletów w ciągu pięciu lat. Jednostkowa cena za pistolet była też niemal jednakowa, pistolet szwajcarski był nawet o dwa dolary tańszy i kosztował $176,50, ale Włosi oferowali tańsze części zamienne i ich oferta była w rezultacie niemal o trzy miliony dolarów tańsza, co zdecydowało o jej przyjęciu.
Pistolem M9 została Beretta. W Ameryce znów zawrzało, rodzime firmy zbrojeniowe wszelkimi środkami, w tym poprzez zakulisowe naciski i nagonki prasowe, usiłowały wpłynąć na władze służby uzbrojenia, w końcu S&W, H&K i SIG-Sauer złożyły odwołanie od decyzji do Sądu Najwyższego, ale bezskutecznie. S&W podał wówczas do sądu Departament Obrony, oskarżając jego władze o nieuczciwość i stronnicze prowadzenie testów, również bezskuteczie. Lata protestów doprowadziły w końcu w roku 1988 do powtórzenia testu po serii wypadków z pistoletami Beretta. Nowy konkurs na pistolet XM10 zgromadził na starcie Berettę M92F, SIG-Sauera P226, Smith & Wessona 459 i nowego konurenta Rugera P85.
W maju 1989 ogłoszono powtórzone zwycięstwo Berrety i podpisanie nowego kontraktu na kolejne 142 292 pistolety. Te, podobnie jak większość pistoletów z pierwszego kontraktu, pochodziły z amerykańskiej fabryki Berreta USA Corporation, w Accokeek w stanie Maryland, która powstała dla uśmierzenia protestów przeciw wyborowi zagranicznego pistoletu dla armii amerykańskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.