Demasdui, zmarła w 1820,
jedna z ostatnich
przedstawicieli plemienia.
Nazwa grupy etnicznej lub plemienia  Beothuk. Ze względu na zwyczaj malowania twarzy i ciał ochrą, zwani także byli Czerwonymi Indianami – Red Indian.
Polska nazwa 
Język  nieznany. Prawdopodobnie należący do grupy języków algonkińskich. Według innych teorii był pochodną języka Innu.
Krótka charakterystyka  Indianie Beothuk zamieszkiwali wyłącznie wyspę Nowa Fundlandia. Plemię przybyło do Ameryki prawdopodobnie nie wcześniej niż w 50 p.n.e.. Populacja plemienia nigdy nie przekraczała liczby 1500 osób. Beothuk weszli w powierzchowne kontakty z Wikingami. Uważa się, że opisani w sagach Wikingów Screalingowie to właśnie Indianie Beothuk. Plemię to zamieszkiwało wybrzeża wyspy, trudniąc się rybołówstwem. Wraz z przybyciem kolonistów brytyjskich zostali zepchnięci w głąb wyspy, przestawiając się na zbieractwo i myślistwo. Plemię wymarło, przetrzebione europejskimi chorobami. Ostatnim przedstawicielem była kobieta o imieniu Shanawdithit, która zmarła na gruźlicę w 1829 w brytyjskiej niewoli (pod opieką).

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.