Benita Ferrero-Waldner (ur. 5 września 1948 w Salzburgu), austriacka działaczka polityczna, dyplomatka.
1970 uzyskała tytuł doktora prawa na Uniwersytecie w Salzburgu. Od 1984 pracowała w dyplomacji, była m.in. szefem protokołu sekretarza generalnego ONZ Boutrosa Ghali w Nowym Jorku. W latach 1995-2000 sekretarz stanu w gabinetach socjaldemokratycznych Franza Vranitzky'ego i Viktora Klimy.
W 2000 została ministrem spraw zagranicznych w rządzie kanclerza Wolfganga Schüssela. Z ramienia Austriackiej Partii Ludowej kandydowała w wyborach prezydenckich 25 kwietnia 2004, mających wyłonić następcę Thomasa Klestila; jej jedynym rywalem był socjaldemokrata Heinz Fischer, który wygrał wybory.
27 lipca 2004 kanclerz Wolfgang Schüssel mianował ją na następnego austriackiego komisarza w Komisji Europejskiej; w związku z tą nominacją na stanowisku ministra spraw zagranicznych zastąpiła ją 20 października 2004 Ursula Plassnik. W nowej Komisji Europejskiej Ferrero-Waldner objęła 22 listopada 2004 tekę komisarza ds. kontaktów zagranicznych z krajami sąsiedzkimi Unii Europejskiej.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.