Benigno Simeon Aquino, Ninoy (urodzony 27 listopada 1932 - zmarł 21 sierpnia 1983) polityk i działacz opozycji filipińskiej.
Walczył w sposób pokojowy z reżimem Ferdinanda Marcosa (więziony przezeń w latach 1972-1980). W roku 1977 został skazany przez sąd na śmierć; w roku 1980 złagodzono wyrok i pozwolono wyjechać do USA na leczenie. Na emigracji w USA przebywał w latach 1980-1983. Z inspiracji sił w armii filipińskiej został zamordowany na lotnisku w Manilli w dniu powrotu do kraju z emigracji. Jego śmierć zmobilizowała opozycję do walki z reżimem Marcosa, który został ostatecznie obalony 25 lutego 1986 roku.
Zobacz także:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.