Belém - stolica stanu Para w północnej Brazylii w delcie Amazonki, nad zatoką Marajo. Zwane jest także Para.
W 1990 liczyło 1,2 mln mieszkańców. W 2003 roku liczyło już ponad 2 mln osób.

Geografia

Miasto ma powierzchnię 1070 km². Leży na wysokości 10 m n.p.m. i 01°27' szerokości geograficznej północnej i 48°29' długości geograficznej zachodniej.

Gospodarka

Belem to największe miasto brazylijskiej Amazonii. Port dostępny dla statków morskich. Przemysł spożywczy, włokienniczy, drzewny i chemiczny. Jest połączony z Brasilią szosą samochodową. Wybudowano tu także lotnisko i uniwersytet.

Historia

Region ten przed przybyciem Europejczyków zamieszkiwali Indianie Tupinamba. Miasto założył 12 stycznia 1616 roku portugalski kapitan Francisco Caldeira Castelo Branco. Nazwał to miasto Feliz Lusitania. Później zmieniano jego nazwę na Santo Maria do Grao Para i na Santa Maria de Belem to Grao Para. Oddalenie od innych brazylijskich regionów nie sprzyjało rozwojowi miasta. Między 1835 a 1840 rokiem Belem było świadkiem buntów ludności zwanych Revolta dos Cabanos i Cabanagern. W XIX i XX wiku Belem zaczęło się gwałtownie rozwijać. Powstały liczne nowoczesne budynki talie jak: Palacio Laure Sodre, Colegio Gentil Bitencourt, Teatro da Paz, Palacio Antonio Lernos czy centrum handlowe Ver-o-Peso.

Inne informacje

  • Adres urzędu miejskiego: Prefeitura do Belem Palacio Antonio Lemos
  • Kod pocztowy: 66000-000
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.