Bekasik
Bekasik -
Systematyka
Typ:strunowce
Podtyp:kręgowce
Gromada:ptaki
Podgromada:Neornithes
Nadrząd:neognatyczne
Rząd:siewkowe
Rodzina:bekasowate
Gatunek:bekasik
Nazwa systematyczna gatunku
Lymnocryptes minimus

Bekasik (Lymnocryptes minimus, Brünnich) - średni ptak wędrowny z rodziny bekasowatych, zamieszkujący pas od północno-wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego po wschodnią Syberię. Izolowane populacje w Szwecji, północno-wschodniej Polsce (na Bagnach Biebrzańskich), w północnej Białorusi i Krajach Bałtyckich. Zimuje od Wysp Brytyjskich poprzez zachodnią Europę oraz basen Morza Śródziemnego i Afrykę Północną oraz w pasie od Azji Mniejszej przez Lewant, Kaukaz, Irak i Iran po Indie, południowe Chiny i Indochiny. W Polsce przestał się gnieździć w XIX wieku lecz powrócił w 1977, przeloty w marcu-maju i wrześniu-listopadzie.
Cechy gatunku
Brak wyraźnego dymorfizmu, zarówno wiekowego jak i płciowego, wierzch głowy czarny z rdzawymi cętkami, boki głowy jasne, nad okiem rdzawa brew. Grzbiet czarny również z rdzawymi cętkami o metalicznym połysku. W bocznej części grzbietu podwójna beżowa smuga. Przód szyi i górna część piersi rdzawobrązowe, dół piersi i brzuch białe. Na spodzie ciałą podłużne ciemne plamy.. Dziób żółty z ciemnym końcem.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 19-23 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 36-40 cm
waga ok. 30-105 g
Biotop
Bagna, brzegi wód i podmokłe łąki w pasie tajgi i tundry.
Gniazdo
Na ziemi.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lub dwa lęgi, składając w maju-wrześniu 4 jaja.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres 21-24 dni.
Pożywienie
Bezkręgowce uzupełnione pokarmem roślinnym.
Ochrona
Ptak łowny z okresem ochronnym.Galeria zdjęć

Image:Lymnocryptes_minimus_(Marek_Szczepanek).jpg | Bekasik
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.