Bekas kszyk
Systematyka
Typ:strunowce
Podtyp:kręgowce
Gromada:ptaki
Podgromada:Neornithes
Nadrząd:neognatyczne
Rząd:siewkowe
Rodzina:bekasowate
Gatunek:bekas kszyk
Podgatunki:G. gallinago gallinago
G. gallinago faeroeensis
G. gallinago delicata
Gallinago gallinago
Nazwa gatunku

Bekas kszyk (kszyk) (Gallinago gallinago L.) - średni ptak wędrowny z rodziny bekasowatych, zamieszkujący w zależnosci od podgatunku:
Cechy gatunku
Brak wyraźnego dymorfizmu, zarówno wiekowego jak i płciowego. Wierzch głowy ciem,nobrązowy, z podłużnym szerokim jasnobrązowym pasem. Podobne pasy na bokach głowy. Wierch ciałą jasnobrązowy z ciemnobrązowymi i czarnymi cętkami. Pierś jasnobrązowa z ciemnymi plamkami. Brzuch biały, ogon rdzawy. Dziób szarobrązowy z ciemnym końcem, długi i prosty. G. gallinago faeroeensis jest ciemnejszy i bardziej rudy niż G. gallinago gallinago. Podgatunek amerykański G. gallinago delicata jest najciemniejszy, najmniej rudy, o wyraźniejszych cętkach na wierzchu ciałą i ciemniejszych pokrywach podskrzydłowych.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 26-29 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 43 - 45 cm
waga ok. 70-180 g
Biotop
Bagna i podmokłe łąki.
Gniazdo
Zazwyczaj w otoczonej wodą kępie turzyc.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza dwa lęgi, składając w kwietniu-lipcu 4 jaja.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są od przez okres 19-21 dni przez samicę. Pisklęta usamodzielniają się po 4 tygodniach, gdy nabywają umiejętnosci lotu. Do tego czasu opiekują się nimi oboje rodzice, którzy w razie niebezpieczeńśtwa mogą przenieść młode w inne miejsce.
Pożywienie
Bezkręgowce i nasiona roślin.
Ochrona
Gatunek łowny z okresem ochronnym.


Galeria zdjęć

Image:Gallinago_gallinago_1_(Marek_Szczepanek).jpg | Bekas kszyk Image:Gallinago_gallinago_2_(Marek_Szczepanek).jpg | Bekas kszyk Image:Gallinago_gallinago_3_(Marek_Szczepanek).jpg | Bekas kszyk Image:Gallinago_gallinago_4_(Marek_Szczepanek).jpg | Bekas kszyk Image:Gallinago_gallinago_5_(Marek_Szczepanek).jpg | Bekas kszyk Image:Gallinago_gallinago_6_(Marek_Szczepanek).jpg | Bekas kszyk
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.