Beaujalais region w środkowej Francji i jednocześnie ogólna nazwa rodzaju czerwonego wina burgundzkiego z tego okręgu. Region ten to pas winnic, o szerokości ok. 10 km i długości 150 km, który rozciąga się na południowo-wschodnim skraju Burgundii, pomiędzy miastami Macon i Lyon.
Region ten obejmuje 22 000 hektarów upraw winorośli i dostarcza ok. 1,3 mln hektolitrów wina rocznie, prawie wyłącznie czerwonego, co stanowi prawie 1/2 produkcji win czerwonych całej Burgundii.
Region ten jest bardzo zróżnicowany klimatycznie i glebowo, i jedynym jego wspólnym mianownikiem jest obowiązek produkcji win z jednego tylko typu winogron - szczepu Gamay.
Charakter win produkowanych tutaj jest tak samo zróżnicowany jak warunki klimatyczno-glebowe.
  • Na samej północy, gdzie przeważają suche gleby z granitowym podłożem, znajduje się 10 cru, z których część posiada prawo do własnych apelacji wewnętrznych, obejmujących pojedyncze winnice, gdzie produkuje się wykwintne, posiadające względnie długi potencjał dojrzewania wina osiągające zawrotne ceny. Do najbardziej znanych winnic tego rodzaju zalicza się Moulin'a'Vent i St.Amour.
  • W rejonie środkowym, gdzie również przeważają gleby o podłożu granitowo-łupkowo-porfirowym produkuje się wina średniej jakości w ramach apelacji Beaujolais Villages, które posiadają bardziej wyrównany charakter od win z południa.
  • W rejonie południowym przeważają gleby gliniasto-wapienne, które nadają winom cierpki i świeży smak. Wina te stanowią 2/3 całej produkcji regionu, mają charakter produktu masowego i są sprzedawane pod marką ogólnej apelacji Beaujolais, bez żadnych przymiotników. Nie posiadają one zbyt długiego potencjału dojrzewania i wypija się je w maksymalnie 3 lata od daty produkcji.
  • Na koniec w całym regionie produkuje się dwa dość szczególne wina o nazwie Beaujolais nouveau i Beaujolais-Primeur. Oba wypija się jak najszybciej po wyprodukowaniu, z tymże Primeur to prawdziwe młode wino, które butelkuje się niemal natychmiast po procesie winifikacji, zaś noveau jest dojrzewane przez rok. Oba wina są wypuszczane na rynek 15 listopada w tzw. święto Beaujolais.
Beaujolais-Primeur wolno sprzedawać do 31 stycznia następnego roku, zaś noveau do 31 sierpnia. Większość Beaujolais Noveau produkuje się w regionie południowym, choć winnice posiadające prawo do apelacji Villages również je czasem produkują, zwłaszcza w gorszych latach, kiedy wiadomo, że wino z danego rocznika i tak nie będzie miało dużego potencjału dojrzewania.
Wszystkie wina z tego regionu posiadają, jak na wina czerwone, bardzo lekki, świeży, owocowy charakter i dość jasną, lekko fiołkową barwę. Wina z najlepszych winnic na północy są bardzo zrównoważone, czasami bywają nawet ciężkawe, ale zawsze posiadają olśniewający, intensywny, owocowy bukiet. Wina Villages i z południa są bardziej cierpkie, niecierpliwe i płaskie. Beaujolais Noveau - posiada zwykle bardzo ostry, cierpki, ale w dobrych latach orzeźwiający i dość przyjemny smak, w którym daje się wyczuwać zapowiedź rozwinięcia bukietu owocowego, z którego słynie cały region. W latach gorszych jego cierpkość bywa trudna do zniesienia i wino z trudem nadaje się do konsumpcji.
Wina z tego regionu pija się stosunkowo mocno schłodzone - do temperatury 14-16 °C. Beaujolais Noveau można bez szkody dla jego smaku schłodzić nawet do 12 °C, co pomaga je spożyć, szczególnie w latach, gdy wychodzi ono bardzo cierpkie.
Ze względu na delikatny charakter wino to pija się raczej do lekkich potraw z mięs czerwonych i lekkich serów, niż do potraw z dziczyzny i serów o silnym aromacie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.