Bazylika mniejsza - honorowy tytuł, nadawany bądź przez papieża, bądź w drodze prawa zwyczajowego, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową albo ze względu na swoje walory liturgiczne bądź duszpasterskie.
Po raz pierwszy tytuł ten nadał w roku 1783 papież Pius VI kościołowi św. Mikołaja w Tolentino. Od 1836 tytuł ten przysługuje również kościołom kolegiackim, było to związane z przeniesieniem przez Kongregację Obrzędów przywilejów kościołów kolegiackich na bazyliki mniejsze. Kongregacja ustaliła również wówczas warunki jakie musi spełniać kościół, aby mógł otrzymać ten honorowy tytuł.
Tytuł ten posiadają obecnie znaczniejsze kościoły kolegiackie i klasztorne, a także znane sanktuaria maryjne, m.in. Altotting, Fatima, Kevelaer, Lourdes, Mariazell, Ottobeuren, Werl.
Tytuł bazyliki mniejszej w Polsce posiadają następujące kościoły:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz
autorów.
Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.