Batyskaf -
Batyskaf (gr. bathos - głębokość i skaphos - statek), jest to łódź podwodna z własnym napędem przeznaczoną do nurkowania głębinowego.
Wynalazca batyskafu był Szwajcar Auguste Piccard. Pierwszy batyskaf został zbudowany przez niego w Belgii, był to napędzany silnikiem elektrycznym 2 FNRS.
Drugim batyskafem Piccarda było Trieste w 1957 kupiła go Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. 23 stycznia 1960 Trieste dotarł do najgłębszego punktu na Ziemi - Głębi Challenger'a, znajdującego się w Rowie Mariańskim (głębokość - 10 912 metrów).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.